LOS ANGELES

Los Angeles – miasto w USA, w stanie Kalifornia, położone nad Oceanem Spokojnym. Popularnie jest nazywane Miastem Aniołów (City of Angels). Los Angeles jest najludniejszym miastem Kalifornii, a także drugim pod względem liczby mieszkańców miastem w Stanach Zjednoczonych. Zajmuje powierzchnię 1302 km². Obszar miasta uznano za najbardziej zróżnicowane pod względem etnicznym amerykańskie miasto. Miasto Los Angeles założone zostało 4 września 1781 roku, za sprawą gubernatora Felipe de Neve’a. Pod koniec toczącej się wojny amerykańsko-meksykańskiej, w 1848 roku, Los Angeles oraz pozostałe regiony stanu Kalifornia na mocy traktatu pokojowego z Guadalupe Hidalgo zostały wykupione przez amerykański rząd i weszły w skład Stanów Zjednoczonych. Miasto nazywane City of Angels lub L.A., jest światowym centrum rozrywki, kultury, mody, mediów, edukacji, technologii, sportu, nauki, biznesu i handlu międzynarodowego. Uznane zostało za trzecie najbogatsze oraz piąte najbardziej wpływowe miasto świata.

Najbardziej oczekiwanym przez turystów przybywających po raz pierwszy do Los Angeles jest spacer po Walk of Fame (Alei Sław). Ten najsłynniejszy na świecie chodnik wiąże się z ponad stuletnią historią Hollywood. Walk of Fame obejmuje prawie 6 km chodników pokrytych gwiazdami.



Zachodni początek Alei Sław wyznacza zaprojektowana w 1993 r. przez Catherine Hardwicke, wykonana ze stali nierdzewnej La Brea Gateway, stojąca na skrzyżowaniu Hollywood Boulevard z ulicą La Brea. Brama ma kształt altanki, której dach opiera się na umieszczonych w czterech rogach postaciach bogiń wielkiego ekranu: Mae West, Dorothy Dandridge, Dolores Del Rio i Anny May Wong. Wybór aktorek nie był przypadkowy, biorąc pod uwagę fakt, że jedna z nich była białą kobietą, druga Latynoską, trzecia Murzynką, a czwarta aktorką chińskiego pochodzenia. Każda z postaci stoi na czterokątnym, niewysokim postumencie i przedstawiona została w długiej, opinającej ciało sukni. Na dachu altanki wznosi się wysoka iglica z napisem HOLLYWOOD, którą wieńczy wiatrowskaz z umieszczoną na szczycie postacią Marilyn Monroe, uwiecznioną w sławnej stylizacji z sukienką uniesioną przez podmuch powietrza wydobywający się z kanału wentylacyjnego metra.

Znane powiedzenie: "Być w Los Angeles i nie zobaczyć Chińskiego Teatru Graumana to jak pojechać do Chin i nie widzieć Chińskiego Muru" trafnie oddaje rangę miejsca będącego wizytówką Hollywood. Inauguracja, która miała miejsce w 1927 r., była jednym z najbardziej spektakularnych wydarzeń w historii hollywoodzkiego kina. Uroczystość uświetniła premiera filmu Król Królów (The King of Kings, 1927) Cecila De Mille'a.W 1940 r. teatr Graumana był gospodarzem corocznej uroczystości rozdania Oscarów. Dziś wciąż organizowane są tutaj uroczyste premiery filmowe. Podobno w żadnym innym miejscu w Los Angeles nie odbyło się ich tak wiele, jak właśnie tutaj.


Jak głosi tradycja, miesiąc przed oficjalnym otwarciem chińskiego teatru Norma Talmadge, znana hollywoodzka gwiazda przypadkowo wdepnęła w nieutwardzony beton na jego podjeździe, dając początek tradycji pozostawiania przez gwiazdy odcisków dłoni i stóp w mokrym cemencie. Od tego czasu na dziedzińcu przy teatrze aktorzy uwiecznili swe ślady na prawie dwustu cementowych płytach. Niewiele już pozostało wolnego miejsca, dlatego kolejnych pretendentów do nagrody wybiera się obecnie w bardzo staranny i przemyślany sposób.Obecnie o każdej porze dnia wokół chińskiego teatru kłębią się tłumy turystów porównujący rozmiar swoich dłoni z odciskami Marilyn Monero czy Jacka Nicholsona.





Hollywood Sign to punkt orientacyjny znajdujący się w Hollywood Hills, zlokalizowany na górze Santa Monica w stanie Kalifornia w mieście Los Angeles. Jest to biały napis „HOLLYWOOD”, o rozmiarach: 14 metrów wysoki i 110 metrów długi. Zaprojektował go Thomas Fisk Goff. Pierwotnie była to reklama osiedla mieszkaniowego z napisem “HOLLYWOODLAND”, które było nieopodal budowane. Został on postawiony w 1923 roku. Dziś jest to jeden z najbardziej charakterystycznych punktów w całych Stanach Zjednoczonych.







