DUBAI - ZEA

Tu wszystko jest największe, inne, wyjątkowe. Ociekające złotem apartamenty szejków i szalone
wizje architektoniczne zbudowane pod niebem Orientu powstały jako alternatywne źródło
dochodów wobec wysychających złóż ropy naftowej.
Egzotyczne kwiaty na pustyni, jedyny ośnieżony stok narciarski w Arabii, najdroższe hotele świata,
największe centra handlowe na ziemi i prywatne wyspy, które widać z kosmosu – taki właśnie
jest Dubaj. Kraj, który niczym fatamorgana, przyciąga turystów z całego świata.
Dubaj leży na Półwyspie Arabskim przy Zatoce Perskiej. Na powierzchni 3885 km2 żyje tu ponad
2 mln osób, co czyni Dubaj drugim pod względem wielkości ze wszystkich emiratów
Zjednoczonych Emiratów Arabskich.


Wizytówką miasta jest natomiast wciąż luksusowy hotel Burj al Arab, który przypominając kształtem
żagiel wznosi się na ponad 321 metrów, co czyni go czwartym spośród najwyższych hoteli świata.
Budynek hotelu Burj al Arab znajduje się na sztucznej wyspie Palm Jumeirah, położonej 280 m.
od plaży Jumeirah.
Oficjalnie hotel określany jest jako „pięciogwiazdkowy deluxe”, choć szeroko znany jest również pod nazwą „jedynego na świecie hotelu siedmiogwiazdkowego”. Przedstawiciele Burj al-Arab twierdzą jednak, że sami nigdy nie użyli tego określenia w celu zareklamowania hotelu, a termin został wymyślony i rozpowszechniony przez jednego z brytyjskich dziennikarzy.
Najbardziej luksusowe apartamenty mają złocone i złote elementy wyposażenia. Zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz hotel ozdobiony jest fontannami i kaskadami wodnymi. W nocy ponadto oświetlany jest różnokolorowymi światłami. Każdy z gości ma osobistego lokaja, dostępnego przez 24 godziny nadobę.
Istnieje możliwość otrzymania samochodu z kierowcą, ochrony lub prywatnego kucharza.
Ceny apartamentów oscylują średnio między 2 000 a 35 000 dolarów za noc.
Ten jeden z najdroższych hoteli świata otrzymał tyleż samo głosów uznania, co i krytyki.






Jumeirah Beach Hotel
Atlantis The Palm




Grand Hyatt Dubai #nasz;)

Burj al Arab
Wyspy Palmowe (Palm Islands) i The World
Choć Zjednoczone Emiraty Arabskie nie są dziś już jedynym krajem posiadającym sztuczne wyspy z luksusową zabudową, to właśnie to państwo, a konkretnie emirat Dubaju, zapoczątkowało swego rodzaju modę na usypywanie sztucznych wysp mających przyciągnąć turystów, inwestorów oraz bogatych kupców.

Palm Islands to zespół trzech największych sztucznych wysp na świecie, usypywanych od 2001 roku u wybrzeża Dubaju. Określany ósmym cudem świata stał się symbolem możliwości i potęgi Emiratów Arabskich. Na założenie składają się trzy wyspy Palma Jumeirah, Palma Jebel Ali oraz Palma Deira. Zapewnią one dodatkowe 520 km plaży dla Dubaju. Wyspy mają mieć charakter luksusowy. Dlatego też budowane są na nich wysokiej klasy hotele i mieszkania


Interesującym przykładem jest The World w Dubaju - archipelag trzystu wysp tworzących mapę świata. Pomysł cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że już w fazie konstrukcji duża część założenia została wykupiona przez znane postacie ze świata filmu, muzyki i polityki.


Burj Khalifa może pomieścić 35 tys. osób. W budynku znajduje się 57 wind, 2909 schodów oraz 8 par schodów ruchomych.
Burj Khalifa posiada największą ilość pięter (163), najwyżej położony taras widokowy na świecie nazywa się „At the top” i znajduje się na 124 piętrze (na taras wjeżdżamy windą bardzoszybkobieżną – 124 piętra pokonuje w niecałą minutę), najwyżej położony basen (76 p), meczet (158 p) oraz najwyżej położoną restaurację na świecie (At.mosphere – 122 p).
Budowa najwyższej budowli, jaką kiedykolwiek wzniósł człowiek, rozpoczęła się 21 września 2004 roku, a zakończyła 16 sierpnia 2009 roku. Uroczyste otwarcie nastąpiło 4 stycznia 2010 r. Koszt budowy wieży wyniósł 1,5 mld dolarów.
Położony w samym sercu Dubaju, sąsiadujący z Dubai Mall i słynnymi tańczącymi fontannami, Burj Khalifa, liczy sobie 829 m. To nie tylko najwyższy budynek świata. To także oszałamiające dzieło sztuki, przełom w dotychczasowej architekturze i niezrównany wyczyn współczesnej inżynierii. Jest niezwykłym hołdem złożonym nauce, nowoczesnej technologii i wzornictwu. To także bezprecedensowy przykład międzynarodowej współpracy oraz symbol nowoczesności, dynamicznego rozwoju i bogactwa Bliskiego Wschodu.
Jednym z najważniejszych punktów podczas pobytu w Dubaju jest odwiedzenie najwyższego budynku świata Burj Khalifa, posiadającym 163 piętra.
Burj Khalifa





Wjazd na taras widokowy kosztuje około 100 zł. pod warunkiem, że kupisz bilety przez internet. Jeśli chcesz kupić na miejscu to kosztują ok. 300 zł. Czas pobytu na tarasie widokowym nie jest limitowany – kiedy już wjedziemy na górę możemy tam przebywać tak długo, jak chcemy.
Rezerwacji dokonacie tutaj, płatność kartą kredytową:

Widoki są nieziemskie. Te wielkie drapacze chmur, które z poziomu ziemi wydawały się takie wielkie, teraz są takie malutkie – gdzieś tam w dole. Część tarasu jest otwarta, osłonięta szklaną ścianą. Szyba jest jakby przecięta w połowie, można się zbliżyć i bez ograniczeń popatrzeć w dół.



Cała metropolia z tej perspektywy wygląda, jak zbudowana z kloców Lego. Wygląda po prostu bajecznie, zwłaszcza po zmroku, kiedy mieni się milionami kolorowych światełek, lampek i neonów.

http://dubaimap.hipa.ae/index.html.
Jeśli w najbliższym czasie nie wybieracie się do Dubaju, a chcielibyście zobaczyć miasto ze szczytu Burj Khalifa, wejdźcie na stronę:
Autorem interaktywnego przedsięwzięcia jest fotograf Gerald Donovan, który wykorzystując 48 panoramicznych zdjęć stworzył 360°panoramę miasta.
Fontanny w Dubaju
Zlokalizowane w najbardziej reprezentacyjnej części miasta, pomiędzy Dubai Mall i Burj Khalifa, dubajskie tańczące fontanny są największym tego typu obiektem na świecie. Mają aż 275 m. długości i potrafią wyrzucić na raz 83 000 litrów (!) wody na 150 m. w górę! Do ich podświetlenia użyto najnowocześniejszych lamp, których światło jest widoczne z odległości 20 km. Kompleks
został zaprojektowany przez twórców Fontanny Bellagio w Las Vegas.



Pokazy są na tle muzyki z różnych rejonów świata. Najbardziej popularne to Sama Dubai, napisana na cześć szejka Muhammada, Baba Yetu , piosenkę wielokrotnie nagradzaną w Suahili, arabski hit Shik Shak Shok oraz Time to Say Goodbye w wykonaniu Andrei Bocellego.
Teren nie jest ogrodzony więc widowisko jest całkowicie darmowe.
Godziny spektaklu:
Sobota -czwartek
13:00 i 13:30, 18:00 - 23:00 co 30 minut
piątek
13:30 i 14:00, 18:00 - 23:00 co 30 minut
który był naszym przewodnikiem po Dubaju. Pan Michał wykonuje swoją pracę z ogromną pasją, profesjonalnie, z sympatią dla turystów. Ogromna wiedza, a przy tym duże poczucie humoru- widać, że to co robi, robi z pasją. Potrafi sprawnie zorganizować czas podczas niedługiego zwiedzania. Ogromne dzięki, panie Michale!

Dubai Mall
Dubai Mall jest największym centrum handlowym na świecie pod względem powierzchni, która wynosi 112,4 ha (1 124 000 m2). W The Dubai Mall znajduje się ponad 1200 sklepów. Azjatyckie marki mają tu swoje butiki obok tych najbardziej ekskluzywnych: Diora, Prady, D&G, Chanel. 150 wind i 150 ruchomymi schodów...oraz 120 kawiarni i restauracji. Średnio odwiedza je około 750 tysięcy osób tygodniowo. Centrum handlowe przygotowane jest na przyjęcie 100mln odwiedzających rocznie.




Znajdujące się w Dubai Mall Akwarium jest największym wewnętrznym (znajdującym się wewnątrz danego budynku) akwarium na świecie, o wymiarach 51m X 20m X 11m. W środku, w 10 milionach litrów wody, w którym pływa ponad 33 tysiące okazów zwierząt morskich w tym 400 rekinów.
Można sobie wykupić możliwość nurkowania w tym akwarium.



Zrobienie otwartego lodowiska w centrum handlowym, w kraju gdzie na zewnątrz jest zawsze plus 40 stopni, godne szaleństwa, rozmachu i wyzwań szejka Dubaju.

Słynna fontanna w środku centrum handlowego Dubai Mall. Woda spływa przez kilka pięter centrum. Na powierzchni spadającej wody umieszczeni są metalowi skoczkowie, wygląda to niezwykle imponująco.


Krajobraz dzielnicy po zmroku jest po prostu bajkowy - jako że dzielnica ma dostęp bezpośrednio do morza, budynki są pięknie oświetlone to połączenie tego wszystkiego robi niesamowite wrażenie.

Drugie najczęściej odwiedzane i obchodzące w 2015 roku 10. urodziny centrum handlowe Mall of the Emirates to coś więcej niż miejsce na zakupy. Mieści się tu stok narciarski Ski Dubai, kryte centrum rozrywki Magic Planet (świetne dla dzieci), Dubai Community Theatre i Art Centre, w których odbywają się międzynarodowe myzyczne i teatralne przedstawienia
Mall of the Emirates



Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
Zjednoczone Emiraty Arabskie, Abu Dhabi, , PO BOX 2334
Tel.: +971 2 446 5200 Tel.: +971 50 662 6151 Tel. dyżurny: +971 508 113 249
Dubaj Marina to bardzo nowoczesna dzielnica Dubaju, położona w jego zachodniej części w której można znaleźć luksusowe jachty i apartamenty, pięknie oświetlone i jedne z najwyższych w Dubaju budynki, a z drugiej strony rozkopane ulice, drogi i miejsca, w których nadal wszystko się buduje. Same budynki, znajdujące się w Marinie i ich konstrukcja robią naprawdę duże wrażenie. Można tutaj zobaczyć proste, ale mające swój urok konstrukcje zbudowane w nowoczesnym stylu, ale również bardzo wyszukane architektonicznie budynki.
Dubai Marina




Wielkie uznanie dla pana @Michała z

Wewnątrz dzielnicy Dubaj Marina znajduje się specjalnie przygotowana dla jachtów przystań, gdzie mieszkańcy osiedla mogą „zaparkować” swoje jachty. W dzielnicy można spotkać również bardzo dużą ilość luksusowych samochodów, a w samym sercu osiedla, tuż nad nadbrzeżem dla jachtów bardzo dużą ilość kameralnych kawiarenek i restauracji.



Dubajskie metro otwarto w 2009 roku. Jest to najdłuższy całkowicie zautomatyzowany system kolei na świecie. W pociągach nie ma maszynistów – składami sterują wyłącznie komputery.
Dubaj ma świetną infrastrukturę drogową, co sprawia, że przemieszczanie się po mieście nie sprawia większych trudności. Ulice przystosowane są przede wszystkim do ruchu samochodowego (nawet po 6 pasów w jedną stronę), mało kto porusza się po mieście pieszo.

Transport w Dubaju
Taksówki
Po Dubaju jeździ kilka tysięcy taksówek. Wszystkie taksówki mają kolor kremowy i podlegają Dubai Taxi Corporation, lecz mogą należeć do różnych operatorów (różnią się kolorem dachu). Bez względu na kolor, opłaty są takie same. Przejazd taksówką jest stosunkowo tani. Tzw. trzaśnięcie drzwiami kosztuje 5 AED. Cena przejazdu to 1,70 AED za km. Większość kierowców to imigranci z Indii, Pakistanu, Bangladeszu czy Filipin. Wszystkie taksówki są klimatyzowane.


Metro


Niemal na całej długości tory kolejki biegną na filarach umieszczonych nad ziemią – pod ziemię metro zjeżdża tylko w ścisłym centrum Dubaju, maksymalnie na głębokość 30 m. Wszystkie naziemne stacje mają taki sam futurystyczny złoty kształt.

fot.
fot. demotywatory.pl
W pięciowagonowych składach mieści się 643 pasażerów. Niecodziennym rozwiązaniem dla miejskiej komunikacji jest podział na klasy. Połowę pierwszego wagonu zajmuje Złota Klasa (!). Są tu wygodniejsze siedzenia i dwa razy droższe bilety.
Druga część wagonu przeznaczona jest dla kobiet podróżujących samotnie lub z dziećmi. Pozostałe cztery wagony to klasa srebrna, ekonomiczna (dla wszystkich).

fot.
Wnętrza stacji różnią się zastosowanymi wzorami: ziemi, wody, ognia i powietrza. Efekty kolorystyczne we wzorach to odpowiednio: brązowy, biało-niebieski, pomarańczowo-czerwony i zielony.

W metrze obowiązuje surowy regulamin. Za jedzenie i picie w miejscach niedozwolonych, żucie gumy oraz trzymanie nóg na siedzeniu grozi 100 AED kary.
W Dubaju funkcjonują dwie linie metra przecinające się w dzielnicy Deira, na stacji Union i Bur Juman. Czerwona linia zapewnia dojazd do zachodnich obrzeży miasta i biegnie od Rashidiya i lotniska DXB, przez centrum miasta i wzdłuż ulicy Szejka Zayeda, aż do Jebel Ali. Zielona linia umożliwia przemieszczanie się po centrum miasta i najbardziej ruchliwych dzielnicach: Deira i Bur Dubai.

11 listopada 2014 r. Tego dnia z szejk Mohammad bin Rashid Al Maktoum otworzył pierwszą w rejonie Zatoki Perskiej linię tramwajową. Jest ona częścią globalnego projektu rozwoju komunikacji miejskiej, mającego na celu redukcję korków i zanieczyszczeń.Lekka kolej w Dubaju to pierwszy na świecie system tramwajowy całkowicie pozbawiony sieci trakcyjnej i zasilany z poziomu nawierzchni toru z tzw. trzeciej szyny w systemie APS. Dubajski tramwaj jako pierwszy na świecie może jeździć w temperaturze do 50 °C. Podobnie jak w metrze, w tramwaju również znajduje się klasa Gold, przedział dla kobiet z dziećmi oraz ekonomiczna klasa srebrna.

Tramwaj
W Dubaju funkcjonuje też transport autobusowy, jest tanim sposobem na przemieszczanie się po mieście, bywają jednak zatłoczone i często stoją w ogromnych korkach. Wsiadając do autobusu trzeba pamiętać, że pierwsze trzy rzędy miejsc przeznaczone są dla kobiet.
Autobusy

