DUBAI  OLD   -  Stare Miasto

Stare miasto. Dzielnica kupiecka- Bastakiyah. Muzeum Dubaju. Taksówka wodna. Targ przypraw. Targ złota. Tego własnie możecie spodziewać się po starym mieście. Targi, czyli targowanie. Negocjacje cenowe są tu obowiązkowe. W starym Dubaju poczujecie arabski klimat.

 

Sto lat temu kwitł tu handel, dzięki czemu Dubaj mógł się rozwijać. Do dziś zresztą czerpie z transportu morskiego duże zyski. Zatoka dzieli stare miasto na Deirę i Bur Dubai. Między nimi kursują abry (tradycyjne arabskie łodzie - 1 AED). Setki tych wodnych taksówek przecinają Dubai Creek od świtu do zmierzchu. Turyści przeprawiają się z jednej strony na drugą.

A oto zderzenie historii z teraźniejszością: tradycyjne drewniane abry i bliźniacze wieże Deira Rolex.

Po kanale pływają także dhow (czyt. dau) - tradycyjne arabskie łodzie żaglowe oraz duże rybackie kutry.

 

Wielkie podziękowanie dla pana @Michała z

który był naszym przewodnikiem po Dubaju. Pan Michał wykonuje swoją pracę z ogromną pasją, profesjonalnie, z sympatią dla turystów. Ogromna wiedza, a przy tym duże poczucie humoru- widać, że to co robi, robi z pasją. Potrafi sprawnie zorganizować czas podczas niedługiego zwiedzania. Ogromne dzięki, panie Michale!

W sercu Starego Miasta odkryjemy miejsce wyjątkowe - oazę artystów i odskocznię od nowoczesności. To jedno z najstarszych miejsc w Dubaju. Dzielnica założona w XIX wieku przez dobrze sytuowanych włókienników i poławiaczy pereł, urzeka dziś labiryntem ścieżek, tradycyjnymi wysokimi wieżami wiatrowymi będącymi prototypem współczesnej klimatyzacji i domami wyłożonymi koralowcami. Całkowicie odrestaurowana Bastakiya zachowała swój dawny charakter, dlatego warto w tym miejscu pobyć dłużej.

Wieże spełniały funkcję naturalnego systemu wentylacyjnego. Ich konstrukcja pozwalała na naturalną cyrkulację powietrza, przy jednoczesnym chłodzeniu budynku (ciepłe powietrze unosiło się ku górze, podczas gdy chłodne opadało w dół tworząc w pomieszczeniach przyjemny przewiew).

W labiryncie wąskich uliczek znajdują się dziś galerie, restauracje, sklepiki z pamiątkami i hotele.

 XVA Art Hotel & Cafe

 Mint & Lime Tea! :)

Kolejnym godnym odwiedzenia miejscem jest Muzeum Dubaju (wstęp 3 AED), które przedstawia codzienne życie mieszkańców emiratu przed odkryciem złóż ropy naftowej w latach 60. XX wieku. Dubai Museum powstało w 1971 r. z inicjatywy ówczesnego szejka Raszida II ibn Said Al Maktum. Muzeum mieści się w forcie Al-Fahidi, który jest najstarszym istniejącym budynkiem w Dubaju zniesionym na planie kwadratu w 1787 r. ze skały koralowej i zaprawy.

Fort posiada trzy wieże obronne i typową pustynną architekturę. Jego zadaniem była obrona miasta przed koczowniczymi plemionami. Później pełnił rolę pałacu władcy, koszar i więzienia.

Przed wejściem do muzeum, umiejscowiono widoczną z daleka dhow – tradycyjną łódź.

Na dziedzińcu zbudowano letni dom arabski (arisz). Pleciony z liści palmowych, z wieżą wiatrową (będącą swoistym systemem wentylacji) umożliwia obejrzenie pomieszczeń, mebli i sprzętów

domowego użytku.

Po przeciwnej stronie dziedzińca znajduje się wystawa tradycyjnych arabskich łodzi używanych do przewozu ludzi. 

We wnętrzu muzeum  znajdują się stare mapy i zdjęcia Dubaju. Multimedialna prezentacja ukazuje historię miasta. Przedstawia tempo rozwoju i niezwykłą metamorfozę jaką przeszło miasto po odkryciu złóż ropy naftowej oraz architektoniczne plany na przyszłość.

W podziemiach muzeum znajdują się dioramy przedstawiające codzienne życie mieszkańców dawnego Dubaju:  przybrzeżne targowisko 'suk' ulicę z warsztatami kowala, cieśli, krawca, a także sceny z życia na pustyni:

Przedstawiona jest uprawa daktyli, pustynne zwierzęta oraz namiot Beduinów. Realistyczne dźwięki uzupełniane przez efekty wizualne sprawiają wrażenie tętniącej życiem wioski.

Największa diorama dotyczy morza. Pokazana jest budowa łodzi dhow, wyposażenie statków, połów ryb i pereł, a także flora i fauna morska.

Ostatnia diorama pokazująca stanowisko archeologiczne  Al-Qusais  zawiera szkielet, grobowiec i artefakty sprzed 3 tysięcy lat

Gold Souk, bo tak się dokładnie nazywa, jest jednym z największych bazarów złota na świecie. Możemy tu kupić wszystko - od prostych pierścionków, po łańcuszki, bransoletki a nawet suknie.

Po przejściu przez drewnianą bramę z zadaszonym przejściem wkraczamy do zupełnie innego świata…

Witryny wręcz ociekające złotem i szlachetnymi kamieniami sprawiają, że miejsce to dla wielu jest naj- ważniejszym punktem wycieczki do Dubaju.

Brak cła i podatku VAT czynią zakup złota bardzo atrakcyjnym, sprzedawcy wręcz zachęcają klientów do targowania i chętnie schodzą z ceny. Szacuje się, że przez Dubaj przechodzi 40 % globalnego handlu złotem, a na Gold Souk w jednej chwili znajdować się może nawet do 10 ton złota (dziennie sprzedaje się ok. 200 kg)

Z każdej sklepowej wystawy kusić nas będzie ekskluzywna, bogato zdobiona biżuteria we wszystkich kształtach i rozmiarach.

Oprócz nowoczesnego wzornictwa znajdziemy tu także misterne tradycyjne ozdoby: diademy, perły oraz szmaragdy.

Najlepszymi klientami są obywatele Indii, oni upodobali sobie 22-karatową biżuterię (jest bardziej odporna na zarysowania). Chińczycy i mieszkańcy Dalekiego Wschodu preferują złoto czystej próby (24 kt), a goście ze Środkowego Wschodu wolą złoto 21-karatowe. Biżuterię 18-karatową kupują najczęściej Europejczycy i Amerykanie.

Przy wyjściu z bazaru (na przecięciu z Old Baladiya Street) znajduje się niecodzienna atrakcja - największy złoty pierścionek świata.  Jego wartość szacuje się na 3 mln $ - wykonany został z 21-karatowego złota, ozdobiony 615 kamieniami Svarovskiego o wadze 63,9 kg, został oficjalnie wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Można go znaleźć w sklepie Kanz Jewels pod nazwą Najmat Taiba.

Tuż za targiem złota, znajduje się - Deira Spice Souk, ogromne targowisko, gdzie wąskie uliczki zapełnione są workami z orientalnymi przyprawami z całego świata. Miejsce to, pełne zapachów jest prawdziwym wyzwaniem dla naszych zmysłów.

Znajdziemy tu usypane w piramidki curry,  kolendrę, aromatyczną miętę i lawendę, laski cynamonu, gwiazdki anyżu, suszoną cytrynę i limonkę oraz perski szafran.

Dostaniemy tu także mirrę, wodę różaną, hennę i wiele innych kosmetyków z Indii, Iranu czy Pakistanu. Dużym zainteresowaniem cieszy się kadzidło.

Przyprawy kupuje się na wagę, mała porcja jest i tak 3-4 razy większa niż w kraju (nie zapomnijcie o sztuce targowania)! Po krótkich negocjacjach cenowych, kupiłysmy trochę przypraw, herbatę oraz daktyle w czekoladzie.

  Ale czy można było nie skorzystać z oferty sympatycznego sprzedawcy, który wywiesił napis

  „U nas taniej niż w Biedronce!” ?;)  który otrzymał  od p. @Michała z ...

   Informacje  Praktyczne

Waluta      –    dirham [AED],

Języki       –    oficjalnym językiem jest arabski, ale język angielski jest powszechnie znany i używany.

Wizy          --     paszport (brak obowiązku wizowego)

Napięcie   --     220/50Hz (gniazdka brytyjskie)

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Zjednoczone Emiraty Arabskie, Abu Dhabi, , PO BOX 2334
Tel.: +971 2 446 5200 Tel.: +971 50 662 6151 Tel. dyżurny: +971 508 113 249
abudhabi.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Zobacz  Również:

DUBAI - ZEA

      DUBAI   

Desert  Safari

Playa  del  Carmen  -

           MEXICO

  • Wix Facebook page

M&MK FASHION / 30 BIRTHDAY PARTY

styczeń 2018
październik 2017

M&MK FASHION

BERLIN FASHION WEEK / JULY  2017

SHOOTING NIGHT / DINAMARE  LOST PALAST / SOLINGEN

PRZYLAPANI NA MODZIE / GALERIA KRAKOWSKA

WYWIAD / INTERVIEW DLA SZKOŁA DAMSKIEGO STYLU

FOLLOW ME

POPULAR POST

WYWIAD / INTERVIEW

TRAWEL WITH US

ARCHIWUM BLOGA

czerwiec 2018
maj 2018
październik 2018
grudzień 2018
styczeń 2019
luty 2019
marzec 2019
kwiecień 2019
październik 2019
listopad 2019
grudzień 2019
styczeń 2020