CUBA i HAWANA

KUBA - to największa  z wysp karaibskich, a na liście największych wysp świata zajmuje 17 miejsce. Otoczona jest  1600  wysepkami, skałami i rafami.  Największa wyspa Isla de la Juventud, do 1978r., nazywająca się  Pinos. Od Florydy oddziela ją  -  Cieśnina Florydzka, od Meksyku - Cieśnina Jukatańska,od San Domingo - Cieśnina Zawietrzna. Na największej wyspie Kubie, płynie ponad 200 rzek, jednak ich łączna długość nie przekracza  2500 km.

Obowiązują tu dwie waluty:​  peso convertible  (CUC)  – dla  turystów i peso cubano  (CUP) – dla Kubańczyków, nie ma tu bankomatów, a i o banki w małych miejscowościach trudnoKuba cechuje się urozmaiconym krajobrazem i  gorącym klimatem. Wyspa została odkryta przez  Krzysztofa Kolumba w 1492 roku.

Hawana to przede wszystkim liczne zabytki architektury kolonialnej, a szczególnie jej stare miasto  La Habana Vieja,  które wpisane jest na listę światowego dziedzictwa  UNESCO. Najważniejsze do zobaczenia zabytki w Hawanie to; Zamek i Fort Morro z XVI wieku, Zamek De La Real Fuerza  z XVI wieku, Katedra Niepokalanego Poczęcia (XVII wiek), Klasztor Santa Clara z roku 1644  i  Kościół San Francisco z roku 1656,  Ratusz Miejski  z 1792 roku, oraz budynek senatu  i  kapitolu  z XVIII wieku.

Ozdobą  Kapitolu, są masywne wykonane  z  brązu drzwi, na których znajdują się płaskorzeźby przedstawiające sceny z historii Kuby, oraz schody z 55 stopniami prowadzące do głównegoejścia Kapitolu.

Kapitol powstał  w 1926 roku  i  do 1959  pełnił rolę  siedziby parlamentu Kuby. Obecnie znajduje się centrum  kongresowy  i  budynek  jest  otwarty  do  zwiedzania  dla turystów. Kapitol  z  zewnątrz prezentuje styl renesansu, podobnie jak  Kapitol w Waszyngtonie, przypomina Bazylikę Świętego Piotra w Rzymie. 

Hol  Kapitolu

Jeden z najbardziej urokliwych placów  Starej Hawany jest  -  Plaza Vieja  (Stary Plac)  jako jeden z pierwszych  został stworzony na planie prostokąta, bez kościoła znajdującego się przy nim.  Dookoła placu  zaplanowano budynki mieszkalne  z  charakterystycznymi podcieniami i kolumnami. Był to plac, który miał  służyć  mieszkańcom  za miejsce  spotkań  i wspólnej  zabawy.  Podcienia chroniły przed deszczem i słońcem, a z balkonów  można było obserwować odbywające  się na  placu pokazy. Obecnie w wielu  odrestaurowanych kamienicach mieszczą się restauracje, bary jak również galerie sztuki,  co czyni to miejsce  jednym  z bardziej  gwarnych i przyjaznych turystom  w Hawanie.

Czy faktycznie piękne Kubanki skręcają je na swoich jędrnych udach? Niezupełnie, choć przy ich powstaniu faktycznie pracuje więcej kobiet niż mężczyzn. Hale produkcyjne w fabrykach cygar można porównać do firm telemarketingowych. Każdy siedzi przy swoim stanowisku pracy i skręca. Później gotowe cygaro przechodzi odpowiedni test i może zostać zapakowane. Jedno jest pewne: paląc kubańskie cygaro, naprawdę palimy produkt ręcznie robiony.

 

Są tam również “polaquitos” (“maluchy”) – jedne z pierwszych małych samochodów produkowanych w Polsce wiele lat temu. Kubańczycy nazywają je “polaquitos”, bo po hiszpańsku “polaquito” oznacza mały człowiek z Polski.:)

Kuba sama w  sobie to kraj wielkich kontrastów. Na ulicach miesza się  ze sobą  zarówno radość, jak i smutek, chęć  do  życia i desperacja, dawność  i nowoczesność,  elementy  chrześcijaństwa i pogańskich wierzeń, dynamizm i stagnacja… Życie na Kubie po rewolucji płynie swoim rytmem.

Prze­cięt­ny Ku­bań­czyk za­ra­bia mie­sięcz­nie ok. 25$.(ok. 100 zł). Mo­że­cie so­bie wy­obra­zić więc, ja­ka jest ich sy­tu­acja. Na Kubie nie ma Coca Coli, nie ma Mc Donaldów. Nie ma nic amerykańskiego. Amerykańskie są tylko stare samochody.

 

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Kuby

ambasador: Małgorzata Galińska-Tomaszewska

Kuba, Hawana, calle G No. 452, esq. a 19, Vedado, 10400

tel.: +53 7 8332440

tel. dyżurny: +53 7 8332439

fax: +53 7 8332442

e-mail: hawana.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Na Kubie wciąż funkcjonują kartki żywnościowe, zabezpieczające absolutnie podstawowe potrzeby mieszkańców,  miesięcznie przysługuje:  ryż (3,5 kg miesięcznie),  bochenek chleba dziennie, niewielkie  ilości mięsa, kurczaka lub ryb, makaronu, cukru trzcinowego, 10 jaj.

Spodobał Ci się wpis? Masz uwagi lub komentarze? Podyskutuj, polub, dodaj +1. Dziękuję!

Dużą atrakcją turystyczną Hawany są także  jej stylowe ulice, po których poruszają  się z zupełnie innej epoki piękne stare samochody, często fotografowane przez przybywających do niej turystów.

To co na pewno Wam polecamy już na samym wstępie, to lećcie na Kubę jak najszybciej! Zanim się zmieni! Zanim nalot amerykańskich turystów i amerykańskiego kapitału zmieni to miejsce…

Hawana posiada również swoje drugie oblicze,  które nie wygląda już tak kolorowo..., a przenikające  jej ulice i społeczność 'bieda' daje nam rzeczywisty obraz miasta jak i państwa.

Na Kubie nie zobaczymy żadnych reklam, banerów itd. Jedyne billboardy nawiązujące do  władzy rewolucji. Jest ich naprawdę dużo – w miastach, na wsiach, na autostradach.

 

'Havana Club'  kubański  RUM  znany na całym świecie.

Na ulicach ludzie siedzą, rozmawiają ze sobą, grają w domino i wszyscy się znają. To jest super – masz przyjaciół, jak tylko wyjdziesz z domu :)

Na Kubie nie da się nie tańczyć. Tańczą wszyscy i tańczą wszędzie. Kubańczycy mówią o sobie, że salsę mają we krwi.  Chyba żadna inna nacja nie kojarzy się z energetycznymi,  porywającymi do tańca rytmami tak mocno, jak Kubańczycy. Czy świeci słońce, czy pada deszcz muzyka jest obecna wszędzie... na ulicach, podczas fiest i świąt religijnych, w barach, w klubach, czy też  prywatnych mieszkaniach.  Czemu tak jest?  Muzyka kubańska to zniewalająca mieszanka  dwóch  cudownych światowych tradycji,  której społeczne tło,  pomimo  socjalistycznego rygoru,  zachwyca ciepłem i  życzliwością.

Telefony  komórkowe na Kubie to też  jeszcze  nowość,  lecz  nie ma problemu  z  zasięgiem  oraz połączeniami. Bardzo popularne są budki telefoniczne. Koszt połączenia do Polski to ok. 10zł/min, podobny jest koszt sms'a. Internet jest bardzo ograniczony i bardzo drogi.  Z internetu skorzystać możemy  tylko w kafejkach oraz hotelach  po wykupieniu  odpowiedniej karty.  Koszt godzinnego dostępu do kompu awdzają każdego użytkownika. 

Ludność  Kuby stanowią trzy główne  grupy rasowe i etniczne;  Mulaci 51%,  Biali 37%  i Murzyni 11%.  W miastach udało się  zachować  klimat, w którym  łączą się wpływy hiszpańskie, karaibskie  i afrykańskie. Kuba pomimo wieloletniej izolacji od świata i braku możliwości dynamicznego rozwoju związanego ze staniem się demokratycznym państwem potrafiła zachować swoje najlepsze walory i cieszyć się dużą popularnością wśród turystów.

Stolicą Kuby jest  HAWANA  i  jednocześnie  politycznyo  –  ekonomicznym i kulturalnym centrum  tego kraju.  W sześciu administracyjnych częściach miasta mieszka około  2,5 miliona ludzi,  jest to około  21%  ludności Kuby.  Większość mieszkańców stolicy to potomkowie hiszpańskich osadników, stąd też językiem urzędowym jest tu język hiszpański.

HOL  KAPITOLU

M&MK FASHION / 30 BIRTHDAY PARTY

styczeń 2018
październik 2017

M&MK FASHION

BERLIN FASHION WEEK / JULY  2017

SHOOTING NIGHT / DINAMARE  LOST PALAST / SOLINGEN

PRZYLAPANI NA MODZIE / GALERIA KRAKOWSKA

WYWIAD / INTERVIEW DLA SZKOŁA DAMSKIEGO STYLU

FOLLOW ME

POPULAR POST

WYWIAD / INTERVIEW

TRAWEL WITH US

ARCHIWUM BLOGA

czerwiec 2018
maj 2018
październik 2018
grudzień 2018
styczeń 2019
luty 2019
marzec 2019
kwiecień 2019
październik 2019
listopad 2019
grudzień 2019
styczeń 2020