MEXICO -  Chichen itza

 

Chichen Itza to największe z zachowanych do czasów współczesnych ruiny miasta Majów, zlokalizowane na półwyspie Jukatan. Należą też najczęściej odwiedzanych zabytków Meksyku. Pochodzące jeszcze z VII wieku naszej ery prezentują się w stanie niemalże doskonałym, stanowiąc przykład kunsztu architektonicznego tego legendarnego plemienia. Miasto zostało uznane za jeden z Siedmiu Cudów Świata.

Dlatego Budowę Chichen Itza rozpoczęto około VII wieku, ale szczyt swojej potęgi i wielkości osiągnęło ono dopiero trzysta lat później, po przybyciu Tolteków, uznawanych z jednej strony za mitycznych przodków majów, a z drugiej za osoby osiągające wyższy stopień świadomości. Kultura Tolteków związanych z miastem Tula odbiła się w X wieku również na Chichen Itza. Wykopaliska nie ukazują dokładnego okresu powstania cywilizacji, ale wiadomo, ze już w IV wieku zamieszkiwały tu plemiona rolnicze. W tym wczesnym okresie, świątynie z kamienia i pałace zostały zbudowane w tradycyjnym stylu Majów. Budynki te można znaleźć w "Starym Chichén" – najstarszej części miasta, a większość z nich jest poświęcona bogowi deszczu Chac. Budowa trwała kilkuset lat. W X wieku miasto znalazło się pod panowaniem Itzaes, którzy przybyli w drodze wybrzeża Zatoki Perskiej. Kolejne wieki to rozwój Chichen Itza do wielkości najpotężniejszego miasta Jukatanu oraz święte miejsce kultu boga Quetzalcoat, jakim okrzyknął się jeden z władców. Pod koniec XII wieku miasto zostało zdobyte przez swojego sąsiada i rywala, miasta Mayapan pozostając miejscem pielgrzymek do czasów podbicia przez konkwistadorów w XVI wieku.

Budowle Chichen Itza były porośnięte dżunglą i powoli chyliły się ku upadkowi, gdy rozpoczęły się główne wykopaliska archeologiczne w 1920 roku. Do dziś systematycznie odkrywa się i oczyszcza kolejne fragmenty miasta, udostępniając je do zwiedzania turystom. Na ich obejrzenie potrzeba wielu godzin. Rozległe ruiny Chichen Itza zajmują 2,5 kilometrów kwadratowych.

Mexico 699.JPG
Mexico 699.JPG
press to zoom
Mexico 725.JPG
Mexico 725.JPG
press to zoom
  • Wix Facebook page

   Informacje  Praktyczne

Waluta      –    peso meksykańskie oraz dolar amerykański

Języki       –    hiszpański i 63 języki indiańskie

Wizy           --    paszport (brak obowiązku wizowego)

Napięcie   --    w gniazdkach 110 do 230 V

Czas           --   7 godzin wstecz w stosunku do czasu polskiego (jeśli w Polsce jest 20.00, to w Meksyku 13.00)

 

 

Ambasada RP w Meksyku

Calle Cracovia 40, Colonia San Angel  01000 México D.F.

Telefon: (00-5255) 5481-2050

E-mail: meksyk.amb.sekretariat[at]msz.gov.pl

 

 

 

 

 

Zobacz  Również:

MEXICO  -  X CARET

Playa  del  Carmen  -

           MEXICO

      DUBAI   

Desert  Safari

M&MK FASHION / 30 BIRTHDAY PARTY

styczeń 2018
październik 2017

M&MK FASHION

BERLIN FASHION WEEK / JULY  2017

SHOOTING NIGHT / DINAMARE  LOST PALAST / SOLINGEN

PRZYLAPANI NA MODZIE / GALERIA KRAKOWSKA

WYWIAD / INTERVIEW DLA SZKOŁA DAMSKIEGO STYLU

FOLLOW ME

POPULAR POST

WYWIAD / INTERVIEW

TRAWEL WITH US

ARCHIWUM BLOGA

czerwiec 2018
maj 2018
październik 2018
grudzień 2018
styczeń 2019
luty 2019
marzec 2019
kwiecień 2019
październik 2019
listopad 2019
grudzień 2019
styczeń 2020