Chicago, trzecie pod względem wielkości i zaludnienia miasto w Stanach Zjednoczonych po Los Angeles i Nowym Jorku, nazywane jest często Wietrznym Miastem. To określenie pojawiło się już pod koniec XIX wieku za przyczyną porywistych wiatrów wiejących znad jeziora Michigan. Osadę, usytuowaną u ujścia rzeki Chicago, zarejestrowano dopiero w 1833 roku, a liczyła wtedy 350 mieszkańców. Teraz to piękne rozłożyste miasto, które dzięki zastosowaniom dobrych rozwiązań urbanistycznych nie ma problemów z infrastrukturą jak inne amerykańskie metropolie, np.  Los Angeles, czy Nowy Jork.

W 2002 roku znany reżyser teatralny Rob Marshall, nakręcił „Chicago”, film – musical o seksie, morderstwie, zazdrości i jazzie. Jednak ten klimat mrocznych lat 30. nie jest obecny na co dzień na ulicach miasta. Raczej ma się wrażenie świeżości i ładu. Świeżości dzięki bryzie, ale też wspaniałemu położeniu nad brzegiem ogromnego jeziora Michigan, przez które do Chicago prowadziły szlaki wodne z Atlantyku. Ład zawdzięcza paradoksalnie pożarowi, który strawił jedną trzecią miasta w 1871 roku. Na zgliszczach pod koniec XIX wieku zrodziła się szkoła projektowania i technologii budowy wieżowców zwana Chicagowską Szkołą Architektury. Podziwiamy historyczne już dzisiaj budynki projektu Franka Lloyda Wrighta i z przyjemnością patrzymy w górę na supernowoczesne drapacze chmur ze stali, aluminium i szkła z najwyższym do pewnego momentu budynkiem świata 440-metrowym Sears Tower.

Według mieszkańców Chicago mierzące 46 km długości nabrzeże jeziora Michigan to trzecie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Przybyszów z zewnętrz zawsze zaskakuje jego szerokość i piękno. W innych miastach molo i nadmorskie deptaki mogą być nawet ładniejsze, lecz mieszkańcy Chicago i tak będą się spierać, ze tylko nad jeziorem Michigan można liczyć na tyle wspaniałej zabawy. I chyba mają rację. Najgorętsze dni lata ludzie spędzają nad jeziorem, wypoczywając aktywnie lub biernie. Nawet gdy panuje mróz, a z lodowatej wody podnoszą się podobne do gnomów kłęby pary, zawsze znajdzie się jakiś zatwardziałych amator spacerów. W wiosennym chłodzie zmarznięci wędkarze zbijają się w grupki, żeby było cieplej. A jeśli pogoda pozwala, mieszkańcy Chicago wylegują się na plaży, żeglują, odwiedzają zoo, urządzają sobie pikniki, uprawiają windsurfing, słuchają koncertów pod gołym niebem, oglądają przedstawienia teatralne albo baletowe, jedzą nad jeziorem późne śniadanie, grają w golfa, śmigają na rolkach, jeżdżą na rowerze lub przyglądają się popisom awiacji, a wszystko to dzieje się w obrębie kilku, kilkunastu kilometrów kwadratowych

Nic nie określa Chicago lepiej niż jego jeziorne nabrzeże, nic też tego miasta bardziej nie ogranicza. Jezioro Michigan pozwala się cieszyć przestrzenią i uprawiać sporty pod gołym niebem, a nierzadko gości również wydarzenia kulturalne.

Milenijny Park (Millenium Park) w Chicago znajduje się w północnej części Grant Parku, zajmuje 99 tys. m2, w obrębie ulic Michigan Ave., Randolph St., Columbus Dr. i East Monroe Dr. Został oddany do użytku w 2004 r. i jest dumą swoich mieszkańców. W Parku znajduje się wiele obiektów sztuki użytkowej, jednak najpopularniejsza jest „fasolka”

The Cloud Gate, gdyż tak właściwie nazywa się ta stalowa rzeźba, której twórcą jest Anish Kapoor, wykonana jest ze 168 płyt ze stali nierdzewnej, które zostały odpowiednio uformowane i zespawane ze sobą, a następnie wypolerowane, tak by nie było widać łączeń. Jej wymiary to 10 x 20 x 13 metrów, a waży równe 100 ton. Jest ona umiejscowiona w centralnym punkcie placu AT&T Plaza, który swą nazwę zawdzięcza jednej z najbardziej znanych firm telekomunikacyjnych w Stanach – AT&T, która za prawa do jego nazwy zapłaciła, aż 3 miliony dolarów. Chyba przez dobre pół godziny lataliśmy z aparatmi dookoła, by uzyskać jak najlepsze ujęcia naszych odbić w tej wielkiej lustrzanej fasoli, którą tak nazwali spontanicznie mieszkańcy Chicago.

Obok, w głębi parku, znajduje się przepiękny Jay Pritzker Pavilon zaprojektowany w 2004 r. przez Franka Gehry'ego, muszla koncertowa z widownią na 11 tys. miejsc, w której odbywają się koncerty, odczyty i przedstawienia teatralne. Gdy zabraknie miejsc, jest jeszcze trawnik zapełniający się wiosną i latem krzesełkami i kocami. Pritzker Pavilion jest doskonale nagłośnionym amfiteatrem, który stał się nową siedzibą Symphony Orchestra i miejscem Grant Park Music Festival.

Crown Fountain - Fontanna która składa się z dwóch ogromnych wież, po których w lecie spływa woda tworząc w ten sposób wręcz idealne miejsce, w którym można się schodzić w gorące dni. Wieże posiadają wbudowane ekrany, na których co jakiś czas wyświetlane są twarze mieszkańców Chicago, a z miejsc gdzie pojawiają się usta wydobywa się mocny strumień wody plujący na wszystkich chcących się nieco zmoczyć.

CHICAGO

   Informacje  Praktyczne

  • Wix Facebook page

Waluta      –    dolar amerykański (USD).

Języki       –    na poziomie poszczególnych stanów językiem oficjalnym jest angielski.

Wizy           --    obywatele polscy muszą mieć wizę wydaną przez konsula Stanów Zjednoczonych;

                          nie ma moż­li­wości uzyskania wizy na granicy.

Napięcie   --     w gniazdkach 110 V i 60 Hz.

LOS  ANGELES - USA

Zobacz  Również:

DENVER - COLORADO - USA

LAS   VEGAS

DUBAI - ZEA

M&MK FASHION / 30 BIRTHDAY PARTY

styczeń 2018
październik 2017

M&MK FASHION

BERLIN FASHION WEEK / JULY  2017

SHOOTING NIGHT / DINAMARE  LOST PALAST / SOLINGEN

PRZYLAPANI NA MODZIE / GALERIA KRAKOWSKA

WYWIAD / INTERVIEW DLA SZKOŁA DAMSKIEGO STYLU

FOLLOW ME

POPULAR POST

WYWIAD / INTERVIEW

TRAWEL WITH US

ARCHIWUM BLOGA

czerwiec 2018
maj 2018
październik 2018
grudzień 2018
styczeń 2019
luty 2019
marzec 2019
kwiecień 2019
październik 2019
listopad 2019
grudzień 2019
styczeń 2020